Şap hastalığına karşı bu yıl 3 doz aşı uygulanacak

Yayınlanma Tarihi :

Şap hastalığına karşı bu yıl 3 doz aşı uygulanacak

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü önceki yıllarda 2 doz olarak uygulanan aşı sayısını bu yıl 3 doza çıkarılacağını ve ilk dozu 29 Ocak-31 Mart 2024 tarihlerinde ücretsiz olarak uygulanacağını duyurdu.

 

Sığır, manda, koyun ve keçi gibi çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan bulaşıcı bir hastalık olan şap, ülkelerarası canlı yayın ve hayvansal ürün ticaretini olumsuz yönde etkilerken büyük ekonomik kayıplara da neden oluyor. Şap hastalığı ihbarı mecburi olan hastalıklar arasında yer alıyor. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık et ve süt veriminde ciddi kayıplara neden oluyor. Özellikle genç hayvanlar hastalığa karşı son derece hassas olan hastalık ölümlere de yol açabiliyor. Hastalıkta mücadelede, büyükbaş hayvanların iller arasında sevklerinde aşılama şap aşılama şartı aranıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvan Hastalıkları ve Zararları ile Mücadele Programı doğrultusunda yürütülen aşılama programı kapsamında her yıl rutin olarak 2 doz uygulanan Şap aşısı 2024 yılında baskın aşılama, ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak 3 doz uygulanacak.

 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden konu ile ilgili yapılan açıklamada, “İlk dozu baskın aşılama programı kapsamında 29 Ocak – 31 Mart 2024 tarihlerinde aşı bedeli almadan uygulayacağız. Şap aşılama ve diğer hastalıkların aşılama programı İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından devam ediyor. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerekmektedir” denildi.

Basın No: