reklam
reklam
DOLAR32,5900% 0.34
EURO34,8687% 0.36
STERLIN40,6316% 0.06
FRANG35,8626% 0.71
ALTIN2.507,65% 0,93
BITCOIN2.125.5441.805
reklam

Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinden büyük başarı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kastamonu Üniversitesi öğrencilerinden büyük başarı
reklam

Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencisi Buğra Çelebi ve ekibi, “Tarım Gençlerle Yükseliyor” fikir yarışmasında birincilik ödülüne layık görüldü.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından gelenekselleştirilerek her yıl düzenlenen “Tarım Gençlerle Yükseliyor” fikir yarışması bu yıl, Cumhuriyetin 100. yılında tarımın servetinin gençlerle birlikte dönüştürülmesini amacıyla, “akıllı tarım”, “çevre dostu tarım”, “tarımsal pazarlama, markalaşma ve iletişim”, “kırsal kalkınma” ile “bitkisel ve hayvansal üretim” başlıkları altında gerçekleştirildi. Yarışmaya Kastamonu Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü’nü temsilen katılan Buğra Çelebi liderliğinde, aynı bölüm öğrencisi Beyzanur Tekahlat ve Havacılık Yönetimi Bölümü öğrencisi Halil İbrahim Şanal’dan oluşan “Blue Inventor Team” takımı “Tarım Araçları için Modüler Piezoelektrik Sinir Sistemi Kiti” başlıklı projeleri ile “akıllı tarım” kategorisinde birincilik ödülü kazandı.

Ödül töreni Fuar İzmir’de gerçekleştirilen 19. AGROEXPO Uluslararası Tarım, Hayvancılık ve Tavukçuluk Fuarında yapıldı. Ekip lideri Buğra Çelebi, projenin amacının tarım araçlarında yaşanabilecek ihtimal sorunları önceden belirleyerek, bu sorunların yol açabileceği hasarları ve tehlikeleri engellemek olduğunu ifade etti. Bu sayede tarım araçlarının kullanım ömrünün artacağına ve bakım sürelerinin optimize edilerek tarımsal üretkenliğinde önemli ölçüde gelişeceğine dikkat çekti. Çelebi, destekleri için Kastamonu Üniversitesi özelinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Kastamonu Teknokent A.Ş.’ye sundukları fırsatlar için teşekkürlerini iletti.

Ayrıca Çelebi geçen yıl Kastamonu Teknokent A.Ş. bünyesinde düzenlenen “İhtisas Odaklı Girişimcilik Programı” çerçevesinde eğitimlere katıldığını, bu sayede 3 adet ulusal patent başvurusunda bulunduğunu ve bunların erken yayın aşamasında olduğunu söyledi. Aldığı eğitimlerin gelişimine katkısını ifade eden Çelebi, Kastamonu Teknokent A.Ş. bünyesinde şirketleşme çalışmalarını sürdürdüğünü ekledi.

Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, öğrencilerden Buğra Çelebi ve ekibinin, İzmir Ticaret Borsası tarafından düzenlenen “Tarım Gençlerle Yükseliyor” fikir yarışmasında elde ettiği birincilik ödülünün Kastamonu Üniversitesi başarılarına bir yenisini daha eklediğini belirterek, öğrencileri tebrik etti. Gençlerin tarım sektöründe başarıyla öne çıkması ve inovatif projelerle ödüller kazanmasıyla Kastamonu Üniversitesi’nin akademik ve araştırma alanlarındaki yüksek standartlarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, öğrencilerin bu tür başarılarıyla Kastamonu Üniversitesi’nin adını daha da ileriye taşıdığını ifade etti.

Buğra Çelebi liderliğindeki ekip üyelerine gelecekteki projelerinde başarılar dileyen Rektör Topal, Kastamonu Üniversitesi olarak öğrencilerin girişimcilik ve inovasyon alanındaki potansiyellerini desteklemeye devam edeceklerini belirtti ve öğrencileri destekleyen akademisyenlere teşekkür etti.

 

reklam