reklam
reklam
DOLAR32,5895% 0.35
EURO34,8642% 0.35
STERLIN40,6730% 0.18
FRANG35,8876% 0.79
ALTIN2.495,67% 0,45
BITCOIN2.136.1763.917
reklam

Geri dönüştürülebilir malzemelerden ürünler yapan öğrencilere ödülleri Başkan Vidinlioğlu’ndan

Yayınlanma Tarihi : Google News
Geri dönüştürülebilir malzemelerden ürünler yapan öğrencilere ödülleri Başkan Vidinlioğlu’ndan
reklam

Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Geri Dönüşebilir Atıklardan Yeni Ürün Elde Edilmesi Tasarım Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’ndan aldılar.

Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen kağıt, cam, plastik ve metal gibi geri dönüşebilir malzemelerden yeni ürün elde edilmesi tasarım yarışması sonuçlandı. Kastamonu şehir merkezinde bulunan tüm ortaokul öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen ‘Geri Dönüşebilir Atıklardan Yeni Ürün Elde Edilmesi Tasarım Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’ndan aldılar. Kastamonu Belediyesi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde ilk üçe giren öğrenciler sırasıyla dizüstü bilgisayar, tablet ve akıllı saat ile ödüllendirildi. İlk 10’a giren diğer öğrencilere ise Başkan Vidinlioğlu tarafından kol saati hediye edildi.

Ödül töreninde konuşan Başkan Vidinlioğlu: “Düzenlenen yarışma ile çocuklarımızın geri dönüşüm konusunda kendilerini özgürce ifade edebilmeleri, var olan yeteneklerini ortaya çıkarmaları amaçlanmıştır. Ancak buradaki önemli hedef çocuklarımızda bir bilinç oluşturulmasıdır. O da kaynaklarımızın verimli kullanılması, öz kaynaklarımıza sahip çıkılması ve geri dönüşüm konusudur. Biz zaten Kastamonu Belediyesi olarak geri dönüşüm çalışmalarının üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Bu doğrultuda 2023 yılı içerisinde geri dönüşüm çalışmalarımız kapsamında 2 bin 475 ton kağıt-karton, 77 ton plastik, bin 605 ton metal, bin 195 ton cam atığı, 14 ton bitkisel atık yağ, 105 ton tekstil atığı toplanarak ekonomimize kazandırılmıştır. Topladığımız bu atıklar sayesinde de 42 bin 087 adet ağacın kesilmesi önlenmiş, 438 bin 201 kg sera gazı salınımı azaltılmış, 6 bin 189 m3 atık depolama alanından tasarruf edilmiş, 10 milyon 150 bin 431,50 Kwh enerji tasarrufu ve bin 270 varil petrol tasarrufu sağlanmıştır” dedi.

Yarışmaya katılan tüm öğrencileri ayrıca tebrik eden Vidinlioğlu, “Tabii ben burada sadece ilk 3 dereceye veya ilk 10’a giren öğrencilerimizi tebrik etmekle kalmayacağım. Ben bu yarışmada yer alan tüm çocuklarımızı sahip oldukları bilinçten ötürü teker teker tebrik ediyorum. Aynı bilincin tüm insanlıkta olması, gündelik hayata yansıtılması geleceğimiz için mühim. Her anımızda kaynaklarımıza sahip çıkalım” diye konuştu.

Yarışmada dereceye giren ilk 10’a giren öğrenciler ise sırasıyla Yarışmada Merkez Ortaokulu öğrencisi Ahmet Doğan, Şehit Şerife Bacı Ortaokulu öğrencisi Zeren Nisa Aydın ve Şehit Şerife Bacı Ortaokulu öğrencisi Muhammet Kılıç, Merkez Ortaokulu’ndan Armağan Andish, Şehit Mehmet Yılmaz Ortaokulu’ndan Özcan Onur Terzi, Merkez Ortaokulu’ndan Gayenur Kara, Merkez Ortaokulu’ndan Almira Köstekoğlu, Merkez Ortaokulu’ndan Eylül Özçelik, Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’ndan Salih Samed Kahraman ve Şehit Şerife Bacı Ortaokulu’ndan Elif Mina Özeflanili oldu.

reklam