reklam
reklam
DOLAR32,5895% 0.35
EURO34,8642% 0.35
STERLIN40,6730% 0.18
FRANG35,8876% 0.79
ALTIN2.495,67% 0,45
BITCOIN2.136.1763.917
reklam

Dev proje ile ilçenin 40 yıllık içme suyu sorunu çözüldü: 50 yıl su sorunu yaşanmayacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dev proje ile ilçenin 40 yıllık içme suyu sorunu çözüldü: 50 yıl su sorunu yaşanmayacak
reklam

Kastamonu’nun Devrekani ilçesinde hayata geçirilen dev projeyle inşa edilen içme suyu arıtma tesisi sayesinde ilçenin yaklaşık 40 yıllık içme suyu sorunu çözüme kavuşturuldu. Yapılan proje ile 50 yıl boyunca ilçede su sorunu yaşanmayacak.

Kastamonu’nun Devrekani ilçesinde, Devrekani Belediyesi tarafından Kulaksızlar Barajından Devrekani ilçe merkezine kadar olan 9 bin 178 metrelik mesafeye döşenen borular sayesinde yeni içme suyu hattı oluşturuldu. İlçede özellikle son yıllarda büyük sorunu haline gelen içme suyu problemi, döşenen yeni su isale hattı sayesinde çözüme kavuşturuldu. İlk olarak 2 milyon lira maliyetle yeni su isale hattı tamamlandı. Kulaksızlar Barajından alınan su, arıtılarak ilçe merkezine ulaştırılıyor. İsale hattının döşenmesinin ardından Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, İller Bankasına sunulmak üzere Konvansiyonel Tip Paket Arıtma Tesisi için proje hazırladı. Hazırlanan proje, İller Bankası Su Kanalizasyon ve Altyapı Projeleri (SUKAP) çerçevesinde yüzde 50 hibeli olmak üzere kabul edildi. Projenin kabul edilmesinin ardından 2022 yılında İller Bankası tarafından Devrekani İçme Suyu Arıtma Tesisi projesi 28 milyon liraya ihale edildi.

İhalenin ardından yüklenici firma tarafından hızlı bir şekilde yapımına başlanan Devrekani Konvansiyonel Tip Paket Arıtma Tesisi (İçme Suyu Arıtma Tesisi) projesi, geçtiğimiz günlerde tamamlanarak hizmete alındı. Kulaksızlar Barajından Devrekani ilçe merkezine döşenen 9 bin 178 metre uzunluğundaki isale hattının ardından İçme Suyu Arıtma Tesisinin de hizmete alınmasıyla ilçenin 40 yıllık içme suyu sorunu çözüldü. Proje ile ilçede 50 yıl boyuna su problemi yaşanmayacak.

İlçede yaşayanlar suyu yüzde 25 indirimli kullanıyor

“Şehrimizin uzun yıllar sorun haline gelen içme suyu sorununu 28 milyon büyüklüğündeki yatırımla 50 yıllığına çözdük”

Devrekani ilçesinin uzun yıllar sorun haline gelen İçme Suyu Arıtma Tesisini 28 milyon lira büyüklüğündeki yatırım sonrasında 50 yıllığına çözdüklerini belirten Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, “Bizim dönemimizde ilçemize kazandırmış olduğumuz içme suyu arıtma tesisi faaliyete geçti. Devrekani’miz içme suyu olarak ilçemize çok uzak bir nokta olan Yaralıgöz Karadere bölgesinden içme suyu temin ediliyordu. Oradaki kaynağın küresel ısınmaya bağlı suyunun yetersizliğinden dolayı ve çok uzak bir yerde olduğundan dolayı enerji sarfiyatının da fazla olmasından ötürü ilçemizde içme suyu kullanımı noktasında ciddi sorunlar vardı. Biz, 31 Mart 2019 yılında yapılan Mahalli İdareler Seçimlerinde vatandaşımızın karşısına partimizin 2023 yılı vizyonundan esinlenerek 23 tane proje ile çıkmıştık. Bunlardan bir tanesi de içme suyu arıtma tesisidir. İlçemizde gerçekten çok ciddi bir ihtiyaç haline gelmişti içme suyu arıtma tesisi. Bizler, 4 yıl önce Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden ilçemizdeki Kulaksızlar Barajı savağından almış olduğumuz tahsis ile 9 bin 178 metre uzaklığındaki ilçemize uzaklıkta bulunan Kulaksızlar Barajından tahsisi aldık ve isale hattını döşedik. İsale hattımızın akabinde içme suyunun daha sağlıklı olabilmesi adına arıtma tesisini inşa edelim diye 1,5 yıl önce İller Bankası Genel Müdürlüğüne sunmuş olduğumuz İçme Suyu Arıtma Tesisi projemizle yüzde 50’si hibe olmak üzere Su Kanalizasyon ve Altyapı Projeleri (SUKAP) çerçevesinde içme suyu arıtma tesisini ilçemize kazandırdık. Şu anda aktif ve faal olarak içme suyu tesisi çalışıyor. İlçemize saniyede 19 litre su veriyoruz bu tesis aracılığıyla. Devrekani ilçemizde yaklaşık 50 yıla yakın bir daha içme ve kullanma suyu ile alakalı herhangi bir problemimiz olmayacak. Arıtılmış suyu yapılan analizler çerçevesinde 106 tane parametrenin bu arıtma tesisinden sonra uygunluğunu test ettikten sonra içme suyunu biz şehrimize veriyoruz. İsale hattımızda tamamlandı, 9 bin 178 metre uzunluğunda saniyede 19 litre su geliyor ve bu 19 litre suyu istediğimiz zaman arttırabiliyoruz ve içme suyu arıtma tesisimizde biz bunu arıtarak ilçemizin şebeke suyuna veriyoruz. 18 milyon 900 bin liralık yatırım büyüklüğünde olan bir proje, İller Bankasının SUKAP çerçevesinde projesini hazırlayıp sunup yüzde 50’sini hibe olarak ilçemize kazandırarak bu mega projeyi ilçe halkımızın kullanımına sunduk. 9 bin 178 metre uzunluğunda olan isale hattını tamamen sıfırdan yeniden döşeyerek bu içme suyu arıtma tesisimizi tamamen yeni döşeğimiz hattımızdan besliyoruz. İsale hattını bitirdik ve şu anda da kullanıyoruz. İçme suyu tesisimiz bitti ve faal durumdadır. Burada arıttığımızı suyu artık şebekeye veriyoruz” dedi.

 

reklam