reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan Kılıçdaroğlu’na: Adaylığınızı ilan edin!

Yayınlanma Tarihi : Google News
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan Kılıçdaroğlu’na: Adaylığınızı ilan edin!
reklam

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Biz milletin iradesiyle sandıklardan çıkarız. Biz halkın helal oylarıyla iktidara geliriz ve bundan başka bir yol tanımayız. Ne 367’nin gölgesine sığınırız ne sözde cumhuriyet mitinglerinin gölgesine sığınırız ne Türkiye’deki birtakım vesayet odaklarının önünde, küresel vesayet odaklarının önünde el pençe divan dururuz” dedi.

TBMM Genel Kurulunda 2023 bütçe görüşmeleri devam ediyor. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun sözlerine cevap vererek, “Öncelikle şunu söylemek isterim ki burada sürekli olarak gergin bir üslupla, hatta zaman zaman üstten, hakarete varan sözlerle AK Parti Grubu’nu bir şekilde muhatap alarak konuşmanın doğru olmadığını, hele hele Türkiye’nin ikinci büyük partisinin genel başkanına yakışmadığını ifade etmek isterim. Milletvekillerimizin nasıl kimler tarafından belirlendiği, kimler tarafından seçildiği aşikardır. Biz bu Mecliste hiçbir milletvekiline hakaret etmedik, hakaret etmeyi de aklımızdan geçirmedik. ‘Milletvekillerini kim belirliyor’ derseniz sizin milletvekillerinizi de kimin nasıl belirlediğini herkes biliyor. Sosyal medyaya kadar düşmüş olan, şu anda partinizle alakası bulunmayan iki değerli yöneticinizin nasıl, ne şekilde milletvekillerinin seçildiğini biliyoruz. Milletvekilleri partilerin kurullarında seçiliyor. Genel başkanların -2008’de siz de öyle yaptınız- parti kurullarının kararıyla, milletin helal oylarıyla seçiliyor. Her bir milletvekilini seçen milletin kendisidir” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Hiç kimsenin Meclise hakaret etmeye hakkı yoktur. Gazi Meclise saygıdan bahsettiğinde -tutanaklardan bakın- ‘Gazi Meclis’ lafını duyduğu zaman ‘Bırakın bu ayakları’ diyen Türkiye’nin ikinci partisinin genel başkanıdır. Bu Meclis gazi bir Meclistir. AK Partilisiyle, CHP’lisiyle, HDP’lisiyle, MHP’lisiyle, İYİ Partilisiyle 15 Temmuz’da hep beraber direnmiş bir Meclistir. Bu Meclisin gazavat ruhunu ayaklar altına almaya kimsenin hakkı yoktur, böyle bir şey olamaz. Eğer bu Meclisin gaziliğine saygı duymuyorsanız, Allah aşkına neye saygı duyacaksınız?”

Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “tiran” dediğini hatırlatarak, “Sayın Kılıçdaroğlu, konuşmalarının sonunda sürekli ‘diktatör’ dediği Cumhurbaşkanına bir sıfat daha ekleyerek ‘tiran’ dedi. Halkta karşılığının kalmadığını söyledi, halkta bir tabanının olmadığını söyledi. Biz de Kılıçdaroğlu’na diyoruz ki madem Recep Tayyip Erdoğan’ın halkta karşılığı yoktur. Buyrun er meydanına, adaylığınızı ilan edin. Zaten Sayın Kılıçdaroğlu’nun buradaki konuşması bir genel kurul bütçe konuşması değil, bir cumhurbaşkanlığı adaylığı konuşmasıydı” şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucu parasıyla cari açığın kapatıldığı iddiasıyla ilgili de şunları söyledi:

“7262 sayılı Kanun’un -27/12/2020 tarihinde bu Mecliste kabul edilen kanunun- bir derneğin faaliyetleri çerçevesinde uyuşturucuyla irtibatı bulunursa mal varlıklarına el konulmasıyla ilgili kanunun 15’inci maddesi sırasında Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri ya Mecliste olmayarak ya da çekimser kalarak kenarda kalmışlardır. Yine sürekli olarak Cumhuriyet Halk Partisi’nin sayın genel başkanı Cumhurbaşkanının Meclisi feshetme yetkisinden bahsetti ama daha geçen gün 6’lı masanın teklifi olarak gelen, kendilerinin Anayasa teklifindeki Meclisi gerektiğinde cumhurbaşkanının feshetmesi yetkisini unutmuş görünüyor” diye konuştu.

Kurtulmuş, hileli zarlarla seçim kazanma taktiklerinden bahsedildiğini hatırlatarak, “Şimdi seçimlerde ‘hileli zarlarla seçim kazanmak’ lafını bizim lügatimizde bulamazsınız. Biz milletin gönlüne girerek, milletin gönlünde kalmayı başararak, milletin çarşısında pazarında olarak, milletin halayında düğününde olarak, cenazesinde olarak seçimleri kazanır ve Meclise geliriz. Biz milletin iradesiyle sandıklardan çıkarız. Biz halkın helal oylarıyla iktidara geliriz ve bundan başka bir yol tanımayız. Ne 367’nin gölgesine sığınırız ne sözde cumhuriyet mitinglerinin gölgesine sığınırız ne Türkiye’deki birtakım vesayet odaklarının önünde, küresel vesayet odaklarının önünde el pençe divan dururuz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli de asgari ücrete değinerek, “Bir yıl önce asgari ücretle 205.9 dolar alınabiliyor. Doların fiyatı da arttı, yani önemli bir ölçüt. Bugün dolar 18.65 TL. Asgari ücret 5 bin 500 TL, bugün ise 295 dolar alınıyor. Bir yıl önce asgari ücretle 205 dolar alınıyorken, bugünkü asgari ücretle tam olarak 295 dolar alınıyor. Dolar bazında artış yüzde 43” ifadelerini kullandı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ise, 2022 yılında da hane halklarının kullanmış olduğu elektrik ve doğalgaz faturalarının önemli bir kısmının bütçeden sübvanse edildiğini hatırlatarak, “Desteklemeler, hane halkı asgari geçim tutarı, kullanım miktarı ve gelir düzeylerine göre yapılmalıdır. Görüyoruz ki bu durum 2023 bütçesinde de devam edecek. İçinden geçtiğimiz şartlarda Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmiştir. Bütçeden en fazla ödenek ayrılan beş kurum içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın yer alması ve toplam giderler içerisinde paylarının her geçen yıl biraz daha yükselmesini önemli ve kıymetli buluyoruz” şeklinde konuştu.

 

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE GERGİNLİK

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 2023 Yılı Bütçesi üzerine yaptığı konuşuma sırasında tartışma çıktı. Kılıçdaroğlu, hükümetin uyuşturucu ve kara para ile mücadelesini eleştirdi, suçlamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu’nun, sözleri AK Parti’li vekillerin tepkisine neden oldu. Kılıçdaroğlu ve AK Parti’li milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı. Kılıçdaroğlu, tartışmalar arasında konuşmasını tamamladıktan sonra oturuma ara verildi.

Oturumun ardından görüşmelere, AK Parti grubu adına söz alan Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un konuşmasıyla başlandı. Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için kullandığı ifadelere ve Hükümetin uyuşturucu ve kara para ile mücadele etmediği suçlamalarına yanıt verdiği sırada, CHP’liler, ‘Zindaşti’ diyerek laf attı.

Kurtulmuş, konuşmasını engellemeye çalışan CHP’lilere tepki göstererek, “Biz bu Meclis’te hiçbir milletvekiline hakaret etmedik, hakaret etmeyi de aklımızdan geçirmedik. Bu Meclisin gazavat ruhunu ayaklar altına almaya kimsenin hakkı yoktur, böyle bir şey olamaz” dedi. CHP’lilerin, Kurtulmuş’un, konuşmasını engellemeye dönük girişimlerine, birleşimi yöneten Meclis Başkanı Mustafa Şentop tepki gösterdi. Kurtulmuş konuşurken, CHP’lilerin laf atması ve konuşmayı engellemelerine AK Parti milletvekilleri de tepki gösterdi. Karşılıklı hakaret, laf atma devam ederken, AK Parti’li milletvekilleri CHP’li vekillerin bulunduğu sıralara doğru yürüdü. TBMM Başkanı Şentop, oturuma ara verdi ve TBMM idare amirlerini sükuneti sağlamaya davet etti. İdare amirlerinin araya girmesiyle tartışma kavgaya dönmeden sonlandı.

 

 

reklam

YORUM YAP